ZP – Osteoporóza

[et_pb_section admin_label=”Section” fullwidth=”off” specialty=”on”][et_pb_column type=”1_4″][et_pb_sidebar admin_label=”Sidebar” global_module=”105″ orientation=”left” area=”sidebar-1″ background_layout=”light” remove_border=”off” module_id=”sidebar-left” saved_tabs=”all”]

[/et_pb_sidebar][et_pb_text admin_label=”Akce nadpis” global_module=”104″ saved_tabs=”all” background_layout=”light” text_orientation=”left” disabled=”off” disabled_on=”on|on|” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Akce

[/et_pb_text][et_pb_blog admin_label=”Akce Obsah” global_module=”233″ saved_tabs=”all” fullwidth=”on” posts_number=”1″ include_categories=”5″ show_thumbnail=”on” show_content=”off” show_more=”on” show_author=”off” show_date=”off” show_categories=”off” show_comments=”off” show_pagination=”off” offset_number=”0″ use_overlay=”off” background_layout=”light” use_dropshadow=”off” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” module_id=”akce-obsah”]

[/et_pb_blog][et_pb_text admin_label=”Zajímavosti nadpis” global_module=”100″ saved_tabs=”all” background_layout=”light” text_orientation=”left” disabled=”off” disabled_on=”on|on|” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Zajímavosti

[/et_pb_text][et_pb_blog admin_label=”Zajímavosti obsah” fullwidth=”on” posts_number=”1″ include_categories=”6″ show_thumbnail=”off” show_content=”off” show_more=”off” show_author=”off” show_date=”off” show_categories=”off” show_comments=”off” show_pagination=”off” offset_number=”0″ use_overlay=”off” background_layout=”light” use_dropshadow=”off” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” module_id=”zajimavosti-obsah” saved_tabs=”all” global_module=”98″]

[/et_pb_blog][/et_pb_column][et_pb_column type=”3_4″ specialty_columns=”3″][et_pb_row_inner admin_label=”Řádek”][et_pb_column_inner type=”4_4″ saved_specialty_column_type=”3_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Osteoporóza

Osteoporóza je jednou z nejvýznamnějších civilizačních chorob. Jedná se o onemocnění kostí charakteristické takzvaným řídnutím. Snižuje se kostní hmota, kosti jsou křehčí a snadno se lámou. Toto metabolické postižení bývá záludně pomalé a „tiché“ bez klinických příznaků až do prvních zlomenin. Osteoporóza se nejčastěji vyskytuje u žen po přechodu. Má souvislost se změnou hladin hormonů v těle ženy. Postihuje však i muže. Statistiky ukazují, že osteoporózou onemocní každá třetí žena a každý pátý muž starší padesáti let. Může se ale projevit také v mladším věku.

Drahá léčba

Osteoporóza představuje současně velký společenský problém. Následné zlomeniny postihují mnoho lidí. Pracovní neschopnost bývá často dlouhodobá a v mnoha případech nastává částečná nebo trvalá invalidita. Diagnostika a léčba není pro společnost levná, ale následky nezjištěné a neléčené nemoci jsou mnohem nákladnější. Podle toho, jak populace stárne, se dá právem předpokládat rychle rostoucí výskyt této choroby provázené zlomeninami.

„Těžké zlomeniny, operace a nutnost dlouhodobého pobytu v nemocnici jsou spojeny s rizikem úmrtí. Každý jistě zná ze svého okolí starší ženu, která upadla, zlomila si krček stehenní kosti a po několika dnech nebo týdnech zemřela třeba na následek infekce nebo jiné komplikace. Na začátku toho problému ve valné většině případů stojí osteoporóza,“ říká MUDr. Milan Cabrnoch, předseda Českého národního fóra proti osteoporóze.

Čtyřicet minut denně

Velký význam má prevence – předcházení vzniku onemocnění, včasná diagnostika a účinná terapie, tedy léčba nemoci.

Řídnutí kostí můžeme zabránit především dostatkem přiměřeného pohybu a současně odpovídajícím přísunem vápníku v potravě. Nejúčinnější je začít v dětském a mladistvém věku. Je dokázáno, že děti, které jsou denně 40 minut intenzívně v pohybu, mají pevnější kosti než jejich méně aktivní vrstevníci. Chlapci mají více kostní hmoty o 9 % a dívky o sedm procent, pohybově zdatní hoši vykazují o 12 procent pevnější kosti a děvčata o 9 %.

Pravidelné cvičení a posilování svalů od mládí je velice důležité. Svaly totiž pomáhají právě k vytvoření pevných kostí, v dospělosti udržují jejich sílu a ve stáří přispívají k lepší koordinaci. Tak zabraňují častým pádům způsobujícím těžké zlomeniny.

Rizikové faktory

Kromě dědičnosti a věku ženy nejvíce ohrožuje klesající hladina hormonu estrogenu v krvi. U mužů je to užívání kortikosteroidů, dále silný alkoholismus, kouření, nadměrný přísun kávy, nízká tělesná hmotnost (oproti stavu ve 25 letech o více než 10 % nižší) a celkové překyselení organismu.

Také špatná životospráva – nedostatečný přísun vápníku a vitamínu D, nadměrná aktivita spojená s dietami, anorexie a podvýživa. Příčinou může být i jiné onemocnění, často hormonální soustavy např. štítné žlázy.

Zelené potraviny mají blahodárný vliv na celý organismu. Zelené potraviny obsahují nezbytné minerální látky, působí regeneračně a protizánětlivě. Mladý ječmen se používá jako prevence proti osteoporóze. Mladý ječmen obsahuje ve srovnání s pšenicí 25x více draslíku, 37x více vápníku, více než dvojnásobek hořčíku, 5x více železa, ale o polovinu méně fosforu – prvku, který přebývá ve většině poživatin.

[/et_pb_text][/et_pb_column_inner][/et_pb_row_inner][et_pb_row_inner admin_label=”Řádek”][et_pb_column_inner type=”4_4″ saved_specialty_column_type=”3_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Osteoporóza – „řídnutí kostí“

Je onemocnění kostní tkáně, které vede ke zvýšené křehkosti kostí. V důsledku tohoto jevu dochází u lidí trpících tímto onemocněním k četnějším zlomeninám. Nemoc se častěji vyskytuje u žen ve vyšším věku. Stav je nejčastěji způsoben nedostatkem vápníku v těle a zvýšeným odbouráváním kostní tkáně při nedostatku fyzické zátěže.

Choroba souvisí se životním stylem a s věkem, ale může být také následkem dlouhodobé nehybnosti, léčby kortikoidy nebo některých vzácnějších metabolických chorob.

Celá řada odborných studií ukazuje, že se u osob žijících v rozvinutých zemích ve zvýšené míře vyskytuje nedostatek vápníku a vitamínu D. Tyto dvě látky jsou přitom pro správnou stavbu kostní tkáně nezbytné. Jejich nedostatek je pozorován u stále mladších skupin obyvatelstva, což nahrává zvýšenému riziku rozvoje osteoporózy.

Osteoporóza je metabolické postižení a bývá většinou pomalé a tiché – dlouho bez zjevných příznaků na těle. Nejlepší možnou variantou je zahájit prevenci již v dětství, tak aby se mohl vytvořit co možná největší zásobník minerálních látek potřebných pro další výstavbu kostní tkáně. Pro přesnější představu uveďme, že 30 % kostní hmoty se vytvoří od narození do tří let věku, od tří let do puberty, v období puberty dělá množství nově vytvořené tkáně 30 – 40 %a zbývajících 15 – 20 % se vytvoří od konce puberty do třiceti let. Z výše uvedených čísel vyplývá, že výstavbu kostní tkáně ovlivníme výživou nejvíce v prvních třiceti letech života.

Nejčastější příčiny úbytku kostní hmoty:

  • Nedostatek pohlavních hormonů (ženy po menopauze)
  • Nedostatek vápníku a vitamínu D (Při nedostatečném dodávání vápníku do těla jej začne organismus odčerpávat z kostí. Příčinou může být nejen nedostatek vápníku v potravě, ale i porucha jeho vstřebávání ve střevě (způsobená nedostatkem vitamínu D, střevním či jaterním onemocněním).
  • Nedostatek tělesného pohybu
  • Toxické látky jako kouření, nadměrné pití černé kávy a alkoholu. Dále toxické látky v životním prostředí jako olovo a kadmium.
  • Některé nemoci zrychlují úbytek kostní hmoty (onemocnění štítné žlázy, stavy po operaci žaludku, chronická onemocnění jater a střev, některé nemoci ledvin a chronická zánětlivá onemocnění)

Jedním z faktorů, který přirozeným způsobem působí proti uvedeným rizikovým faktorům, je dostatečná pravidelná pohybová aktivita (nejvíce doporučovaná je turistika). Zvyšující se hustota kostní tkáně při fyzické činnosti se dá připodobnit ke zbytnění svalů při pravidelné zátěži. Na každou výstavbu je ovšem potřeba dostatek kvalitního stavebního materiálu a ani v případě kostí to není jinak. Organismus by měl mít dostatečný přísun bílkovin, vápníku a vitamínů C, D a K.

Zelené potraviny (Chlorella pyrenoidosa a Ječmen) firmy GW jsou čisté přírodní produkty bez přídatných látek. Pročistí organismus a zároveň ho nasytí tolik potřebnými minerály i vitamíny, stopovými prvky, enzymy a antioxidanty a chlorofyl vyhojí záněty zažívacího ústrojí. Stav nemocného se stabilizuje nebo dokonce zlepší.

[/et_pb_text][/et_pb_column_inner][/et_pb_row_inner][et_pb_row_inner admin_label=”Řádek” padding_mobile=”off” use_custom_gutter=”off” column_padding_mobile=”on” make_equal=”off” parallax_1=”off” parallax_method_1=”off” parallax_2=”off” parallax_method_2=”off”][et_pb_column_inner type=”1_2″ saved_specialty_column_type=”3_4″][/et_pb_column_inner][et_pb_column_inner type=”1_2″ saved_specialty_column_type=”3_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

[/et_pb_text][/et_pb_column_inner][/et_pb_row_inner][/et_pb_column][/et_pb_section]